تبلیغات
دنیــــا در یکـــ نگاه - حقایقی جالب و افسانه ای درباره قطب شمال
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1392  06:32 ب.ظ    ویرایش: - -

با شنیدن نام قطب شمال نخستین چیزی که به ذهنمان می رسد برف است. اما آیا می دانستید که این منطقه محلی برای توطئه های بین المللی است؟ یا ارتباط خاصی با جانور افسانه ای تک شاخ دارد؟

این منطقه از زمانی که در سال 1909 میلادی توسط روبرت ای پیری، متیو هنسون و چهار اسکیمو کشف شد، مکانی برای توطئه چینی های بین المللی است. آیا می دانستید که بسیاری از کشورهای دنیا برای ذخایر نفتی زیرزمینی موجود در قطب شمال دندان تیز کرده اند؟ شما می توانید خودتان هم با یک تور مسافرتی به آنجا بروید و شب را در هتل های یخی آنجا صبح کنید.

در اینجا قصد داریم ده حقیقت جالب در مورد این مکان افسانه ای را برایتان ذکر کنیم.

حقایقی جالب و افسانه ای درباره قطب شمال

دو قطب شمال وجود دارد

برخلاف قطب جنوب که در در قاره آناترکتیکا قرار دارد، در زیر قطب شمال هیچ زمین خاصی وجود ندارد. این منطقه از تخته ها و صفحه های یخی تشکیل شده است که در فصل سرما زیاد و در هوای گر م تر اندازه آنها کوچک تر می شود. اگر بخواهیم مساله را پیچیده تر کنیم باید گفت دو تعریف مختلف برای قطب شمال وجود دارد. نخست، قطب مغناطیسی شمال است. همان طور که از نامش پیداست یک پدیده مغناطیسی است که هر روز بر اساس تغییرات پوسته زمین تغییر می کند. دوم، قطب خاکی شمال است که یک نقطه ثابت است که به سطح زمین بر می گردد. بدون توجه به تعریف شما از قطب شمال، گرم شدن عمومی زمین می تواند اینجا نیز مساله ساز باشد زیرا تخته های یخی آب می شوند و آب دریا بالا می آید و سرزمین خرس های قطبی به مرور از بین می رود.

قطب شمال مرکز مناقشات بین المللی

آیا می دانستید بیش از 30 درصد از ذخایر زیرزمینی بهره برداری نشده نفت در مدار قطب شمال قرار دارد؟ سازمان زمین شناسی ایالت متحده آمریکا می گوید شاید این میزان بیشتر از این باشد زیرا هنوز بسیاری از مکان ها کشف نشده اند. مساله جالب توجه اینجاست که بسیاری از کشورها همچون روسیه، کانادا، دانمارک (گرین لند) و آمریکا ادعا می کنند قطب شمال برای آنهاست. هر کدام از این کشورها اجازه دارند تا ذخایر نفتی را تا 200 مایل از خط ساحلی خود اکتشاف کنند. اما در سال 2007 میلادی، روسیه از یک زیردریایی کوچک برای قرار دادن پرچم کشور خود در کف اقیانوس شمال استفاده کرد تا بگوید که این منطقه و منابع زیرزمینی آن برای آنهاست. اما این کار از طرف سازمان ملل متحده رد شد.

حقایقی جالب و افسانه ای درباره قطب شمال

قطب شمال فصل دارد

درست همانند هر جای دیگر روی کره زمین، دمای هوا در روزهای مختلف سال در اینجا نیز متغیر است. قطب شمال در ماه جولای گرم ترین زمان خود را سپری می کند البته این گرم بودن باز هم برای ما حکم یخبندان را دارد. دما در ماه فوریه به سردترین زمان خود یعنی 31 درجه زیر صفر می رسد که استخوان های آدم هم یخ می زند. میزان روشنایی هر روز بستگی به این دارد که در چه روزی از سال قرار داشته باشید. آلاسکا، نوروژ و دیگر کشورهای مدار قطب شمال شش ماه از سال روز و شش ماه دیگر شب هستند. این به دلیل زاویه قرار گیری زمین نسبت به خورشید است.

قطب شمال، سردترین مکان جهان نیست

شاید بسیار تعجب کنید اما قطب شمال با داشتن دمای 32 درجه در گرم ترین زمان خود نمی تواند سردترین مکان جهان باشد. قطب جنوب در زمستان دمایی معادل منفی 72 درجه فارنهایت دارد. به همین دلیل، سردترین منطقه جهان به شمار می رود. برخلاف قطب شمال، قطب جنوب صفحه های یخی بسیار ضخیمی دارد.

با بودن در ارتفاع 9 هزار پایی از سطح دریا، آنتراکتیکا بلندترین قاره جهان به شمار می رود. به عبارت دیگر، قطب شمال از صفحه های یخی نازکی پوشیده شده است که در فاصله یک پایی از سطح دریا قرار دارند. حقیقتی که اجازه می دهد تا این منطقه گرمای اطراف اقیانوس شمالی را جذب کند.

در قطب شمال زندگی جریان دارد

با اینکه به نظر می رسد شرایط آب و هوایی آنجا برای زندگی چندان مناسب نیست اما اقوام مختلفی در شمال کانادا و آلاسکا زندگی می کنند. در ورودی مدار قطب شما می توانید خرس های قطبی را نیز ببینید. از دیگر جانداران این منطقه می توان به گاوماهی، نهنگ های عظیم الجثه، سگ روباه و گوزن اسوالبارد اشاره کرد. البته این تنها جایی نیست که می توانید گوزن های شمالی را ببینید. در انگلستان و اسکاتلند شمالی نیز این گوزن ها نگه داری می شوند. حیوانی که در قطب شمال نمی توانید آن را پیدا کنید، پنگوئن است. پنگوئن ها در قطب جنوب زندگی می کنند. البته انواع خاصی از پنگوئن های پرنده همچون auks، guillemots و puffins را می توان در مدار قطب شمال دید.

بابانوئل تنها شخصیت افسانه ای قطب شمال نیست!

آیا می دانستید که افسانه جانور تک شاخ از قطب شمال منشا گرفته است؟ نهنگ دریای قطب شمال، نهنگ کوچکی که در آب های سرد مدار قطب شمال زندگی می کند، عاجی به بلندی 6 تا 10 پا دارد. به همین دلیل، این حیوان به «تک شاخ دریا» معروف شده است. در قرن 16 میلادی، مردم اعتقاد داشتند که این حیوان می تواند همه بیماری ها را شفا دهد. این افسانه در آن زمان به قدری قوی بود که ملکه الیزابت اول حدود 10 هزار پوند هزینه کرد تا بتواند برای لحظه ای شاخ این نهنگ را لمس کند. این روزها، نسل این نوع نهنگ به دلیل شکارهای پی در پی رو به انقراض نهاده است. مردم منطقه از گوشت، شاخ و پوست سرشار از ویتامین سی این حیوان استفاده می کنند.

حقایقی جالب و افسانه ای درباره قطب شمال

کارخانه جادوئی بابانوئل در قطب شمال نیست!

به بچه ها چیزی نگویید اما کارخانه جادوئی بابانوئل در قطب شمال نیست بلکه در لاپلند قرار دارد. لاپلند،ناحیه شمال سوئد، نروژ، فنلاند و شوروى است که محل سکونت اقوام لاپ می باشد. مسیحی ها می توانند نامه های خود را به آنجا ارسال کنند. همچنین می توان گوزن بابانوئل را در مزرعه خانواده گوزن های شمالی در Sirmakko پیدا کرد. اگر فکر می کنید که فینیش لاپلند کمی دور از دسترس است، بابانوئل کارخانه ماهواره ای نیز در قطب شمال در آلاسکا دارد. می توانید نامه های خود را به آن آدرس پستی ارسال کنید.

می توانید برای تعطیلات آنجا بروید

می توانید برای سفرهای تفریحی خود به قطب شمال بروید البته به هیچ وجه مسافرت ارزانی نیست. برای دیدن خرس قطبی و شکار نهنگ های دریای شمال می توانید از ماه ژوئن تا اواسط جولای به قطب شمال سفر کنید. برای دیدن گل ها و شکوفه های درختان نیز می توانید از اواسط جولای تا نیمه آگوست به آنجا بروید. از نیمه آگوست تا سپتامبر نیز پرنده ها به سمت جنوب مهاجرت می کنند.

قطب شمال چشمه آب گرم دارد

اگر در مدار سرد قطب شمال قرار دارید باید راهی برای گرم کردن خود پیدا کنید. چشمه های آب گرم Chena در یک ساعتی Fairbanks قرار دارند. این چشمه ها از ساعت 7 صبح تا نیمه های شب باز هستند و می توانید از آب بازی در آنجا و دیدن شفق شمالی لذت ببرید. گردشگران می توانند شب را نیز در اقامتگاه چشمه های آبگرم چنا سپری کنند. البته چشمه های آب گرمی نیز در نروژ و روسیه قرار دارند.

هرساله مسابقه دو ماراتن در قطب شمال برگزار می شود

مسابقه دو ماراتن قطب شمال، سردترین و جالب ترین ماراتن دنیاست. این مسابقه در حالی برگزار می شود که باد سردی با دمای 22 درجه زیر صفر در آنجا می وزد. این ماراتن از سال 2002 میلادی، به طور مرتب هرساله برگزار می شود. در مسابقه سال 2011 میلادی، 255 نفر از 38 کشور مختلف دنیا شرایط شرکت در مسابقه ماراتن 2/26 مایلی روی صفحه های یخی قطب شمال را داشتند. شرکت کننده ها به کمپ بین المللی قطب شمال روی تخته های یخی منتقل می شوند. آنها شلوارهای بادگیر، دستکش، دو جفت جوراب و عینک مخصوص می پوشند. مسابقه بعدی ماراتن در 9 آوریل سال 2013 میلادی برگزار خواهد شد و هزینه شرکت در آن حدود 15561 دلار اعلام شده است. این هزینه شامل اقامت در اسپیتزبرگن، گرین لند قبل و بعد از مسابقه، پرواز به و از قطب شمال، هزینه هلی کوپتر در مناطق یخ بندان، مدال ها و DVDهای جشن می شود.

حقایقی جالب و افسانه ای درباره قطب شمال

   


نظرات()  
www.iyogi.com
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:05 ب.ظ
Some realⅼy superb information, Sword lily I discoνered this.
"Doctrine is nothing but the skin of truth set up and stuffed." by Henr Ward Beecһer.
www.news9.com
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:25 ب.ظ
Ⲩou hqve brought uup a verdy great details , thahks for the
post.
car accident attorney 84157
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:35 ب.ظ
We are Car Crash as well as Injury Professionals.
keto clarity premier diet reviews
پنجشنبه 9 خرداد 1398 12:41 ق.ظ
The keto diet plan needs you consume a high-fat, low-carb diet regimen.
theaionwiki.Com
چهارشنبه 16 آبان 1397 06:24 ق.ظ
If some one needs expert view regarding running a blog afterward
i propose him/her to pay a visit this weblog, Keep up the good
job.
Madelaine
شنبه 28 مهر 1397 08:30 ق.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest but
your blogs really nice, keep it up! I'll go
ahead and bookmark your site to come back in the future.
All the best
roofing contractors
یکشنبه 22 مهر 1397 10:57 ب.ظ
Wow! In the end I got a blog from where I be
capable of in fact obtain helpful facts concerning my
study and knowledge.
Sammy
شنبه 14 مهر 1397 02:15 ق.ظ
After going over a few of the articles on your
web page, I truly like your technique of writing a blog.
I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon.
Take a look at my website as well and tell me what you think.
plumbing repairs
چهارشنبه 11 مهر 1397 07:19 ب.ظ
Hello would you mind letting me know which webhost you're using?

I've loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.

Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price?

Thanks a lot, I appreciate it!
Annie
یکشنبه 8 مهر 1397 08:20 ق.ظ
I am really inspired with your writing skills as smartly
as with the structure to your weblog. Is this a paid topic or did you
customize it your self? Anyway stay up the nice high quality writing, it is uncommon to
see a nice weblog like this one today..
Mitch
پنجشنبه 5 مهر 1397 11:45 ق.ظ
What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable experience about unpredicted emotions.
Tia
سه شنبه 3 مهر 1397 02:01 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts on Philadelphia attorneys.
Regards
mybabycarriers.weebly.com
پنجشنبه 29 شهریور 1397 08:01 ب.ظ
I want I would recognized about these carriers again then.
Nickchambers.doodlekit.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 08:20 ق.ظ
The sling should each support and comprise the baby.
http://321journal.com/2018/09/13/why-buy-a-ceramic-hair-straightener
سه شنبه 27 شهریور 1397 08:20 ق.ظ
If it isn't hot enough, it isn't really going to offer you
the results maybe you are looking for. There are numerous
reliable sites around that supply stylers at super
discount rates. Over time, Corioliss have launched several
stylish and latest versions of which irons, that happen to be
manufactured with good quality, hard-wearing ceramics and
tourmaline heating plates.
couponduniaworld.in
سه شنبه 27 شهریور 1397 03:35 ق.ظ
This can vary widely depending on how often you vacuum, when you
have pets that shed, and just how much carpet you have.

Bagged hoovers usually are employed in places like hospitals and offices
where they do not have time for it to maintain the equipment.
When you're buying, purchase the machines with the airflow system that goes around the motor.
Best baby carriers 2017 canada
دوشنبه 26 شهریور 1397 11:16 ب.ظ
Think about the fabric of the child providerr you choose.
Jasmine
دوشنبه 26 شهریور 1397 11:05 ب.ظ
Annd with out my baby service it would be difficult.
https://uk.linkedin.com/in/benjamin-appleby-21bb75a0
دوشنبه 26 شهریور 1397 09:28 ب.ظ
Dolphins really do better than chimps with things like symbols.
Blundering Ben
دوشنبه 26 شهریور 1397 08:11 ب.ظ
The media scramble within the wake of Baroness Thatcher 's death saw protection on rolling
news stations all around the globe.
Robert's Blow Boy
دوشنبه 26 شهریور 1397 06:41 ب.ظ
Jewels: happy to see you!
Raul
دوشنبه 26 شهریور 1397 06:27 ب.ظ
I havе been absent fоor a ԝhile, but now I rememЬer why I used to loѵe this web site.
Thanks,I'll try ɑnd ⅽheck back mor frеquently.
How frequently you update your site?
latimes.Com
دوشنبه 26 شهریور 1397 04:58 ب.ظ
Howdy vеry coool web ѕite!! Man .. Еxcellent ..
Superb .. I will bookmark your site and take the freds also…I am glad to sеarch out so many useful info
rіght here within the submit, we'd like develop mօre strategies on this regard, thaznk you fοօr sharing.
even tone rapid white cream
دوشنبه 26 شهریور 1397 04:48 ب.ظ
I
Ava
دوشنبه 26 شهریور 1397 03:06 ب.ظ
Yoᥙ areе my inhalation , I have few web logs and very sporadically
run out from to post .
Danon Jewellery Instagram
دوشنبه 26 شهریور 1397 03:02 ب.ظ
When storing your jewellery, be sure that you store it in a place with low humidity
and free of open air.
Bungling Ben
یکشنبه 19 فروردین 1397 11:30 ق.ظ
Property conjecture was also an integral part of it, the constant exchanging to show a buck and inflate
rates by consumers and banking institutions alike.
http://forum.burek.com/p2740100/RamonaCroc/index.php?action=profile&u=2740100
شنبه 18 فروردین 1397 11:27 ق.ظ
But what's heating up the style scene this winter, a better look reveals some attention-grabbing insights on the most recent winter fashions.
Joma Jewellery UK
جمعه 17 فروردین 1397 06:00 ب.ظ
With simple but luxurious items of silver jewelry, you
can easily put on them with formal, casual and laid-again wardrobes.
joma jewellery guardian angel earrings
جمعه 17 فروردین 1397 03:14 ب.ظ
These vouchers are from main retailers that enable you to simply get the merchandise
you have been looking for.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

دنیــــا در یکـــ نگاه

علم و دانش همان قدرت است، هرکس به آن دست یابد، غلبه می‌یابد و هر کس دست نیابد زیر سلطه قرار می‌رود